Wiosenny detoks, czyli oczyszczanie organizmu po zimie

Detoks organizmu - ziołaKoniec zimy to najlepszy czas na to, aby przygotować się w odpowiedni sposób na nadejście zarówno wiosny, jak i lata, dlatego też warto zastanowić się nad oczyszczeniem swojego ciała. Zimą zdecydowana większość osób przybiera nieco na wadze, gdyż pogoda za oknami nie zachęca niestety do uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Zimą nie można ponadto liczyć na świeże owoce i warzywa zawierające spore ilości witamin oraz związków mineralnych, dlatego też w organizmie zaczynają zbierać się zbędne produkty przemiany materii, których na wiosnę warto się pozbyć. Usuwając nagromadzone w organizmie toksyny, można nie tylko usprawnić pracę narządów wewnętrznych, ale również poprawić swoje samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny. Dlaczego akurat wiosną najlepiej przeprowadzić tzw. detoks organizmu, w jaki sposób sprawdzić, czy taki zabieg jest konieczny i w jaki sposób oczyścić skutecznie organizm z toksyn?

Detoks na wiosnę

Wątroba, czyli narząd odpowiedzialny za usuwanie z organizmu toksyn i innych niebezpiecznych związków osiąga szczyt swoich możliwości działania właśnie na początku wiosny, dlatego też w tym właśnie czasie najlepiej przeprowadzić proces oczyszczania organizmu -  zobacz: zioła na wątrobę. Zimowa dieta bogata jest przede wszystkim w energetyczne oraz tłuste potrawy, które zalegając w żołądku, wywołują nieprzyjemne dolegliwości, przez co pogarsza się samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Z tego właśnie względu wczesną wiosną warto przeprowadzić kurację oczyszczającą, która powinna być bogata głównie w świeże owoce oraz warzywa, które w tym okresie zaczynają się powoli pojawiać. Zimą niestety bardzo trudno zakupić świeże owoce i warzywa a te dostępne w sklepach rosną zazwyczaj w szklarniach, przez co pozbawione są wartości odżywczych. Posiadają jednak spore ilości pestycydów oraz nawozów, które nie wpływają niestety zbyt korzystnie na organizm.

W jaki sposób sprawdzić, czy w organizmie zalegają toksyny?

W sytuacji, gdy w organizmie zalega zbyt duża ilość toksyn, objawia się to przede wszystkim zmęczeniem, złym samopoczuciem, drżeniem kończyn, a także bólem głowy, gardła oraz mięśni. Warto również wiedzieć o tym, iż szara i ziemista cera, nasilone wydzielanie sebum, a także różnego rodzaju zmiany skórne to kolejny sygnał, na który należy zwrócić uwagę, ponieważ również świadczy o nadmiarze toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, które zalegają nie tylko w wątrobie, ale również w jelitach.

Sposoby na oczyszczeniu organizmu z toksyn

Decydując się na kurację oczyszczającą organizm, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ z początku efekty mogą w ogóle nie być widoczne, jednak również ważne jest to, aby stosować się do wszystkich koniecznych zaleceń. Jedynie w taki sposób można mieć pewność tego, iż wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, a toksyny zostaną wydalone z organizmu bez jakichkolwiek problemów. Oczyszczająca organizm kuracja polega nie tylko na wprowadzeniu do codziennego menu pewnych składników odżywczych, ale również na rezygnacji z pewnych produktów spożywczych, których przyjmowanie odbija się niestety negatywnie na stanie zdrowia.

Jakie produkty należy włączyć do diety?

W kuracji oczyszczającej organizm najważniejszą rolę odgrywa błonnik, który znajduje się w takich produktach jak świeże warzywa i owoce, a także pełnoziarniste pieczywo, kasze oraz ryż. Zasada jest taka, że im mniej przetworzony produkt, tym więcej wartości odżywczych oraz większa ilość błonnika, który wymiata z jelit zalegające w tym miejscu produkty przemiany materii. Niezwykle istotne jest również przyjmowanie dużych ilości płynów (ok. 2 litrów dziennie). Zarówno zwykła niegazowana woda, jak i ziołowe herbatki oraz zielona herbatka to napoje, które wspomagają wydalanie z organizmu toksyn, dlatego też warto wypijać je w jak największych ilościach. Przygotowując dania, warto korzystać z przypraw oraz dużej ilości ziół zwłaszcza tych, które usprawniają proces trawienia. Stosując dietę oczyszczającą, nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która również przyczynia się do eliminacji z organizmu tego, co zbędne.

Z jakich produktów należy zrezygnować?

W trakcie kuracji oczyszczającej należy zrezygnować całkowicie z ciężkostrawnych produktów oraz dań, które zalegając w żołądku, powodują uczucie ciężkości, pogarszając tym samym samopoczucie. Z czego jeszcze należy zrezygnować? Przede wszystkim ze słodyczy, które pozbawione są jakichkolwiek wartości odżywczych, soli zatrzymującej wodę w organizmie, a także z używek takich jak kawa, alkohol oraz papierosy.

Leki przeczyszczające?

Wielu osobom wydaje się, że leki przeczyszczające to produkty, po które warto sięgać, chcąc oczyścić organizm z toksyn, jednak prawda jest zupełnie inna. Stosowanie tych produktów rozleniwia jelita, które zaczynają gorzej pracować, przez co pojawiają się zaparcia, z którymi walka jest dosyć ciężka. Z tego właśnie względu nie warto sięgać po przeczyszczające leki, gdyż ich działanie wbrew obiegowej opinii nie jest wcale takie korzystne. W zamian lepiej sięgać po zioła lecznicze, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia (w rozsądnych ilościach) i w bardzo łagodny sposób pomagają oczyścić organizm.

Wiosenna kuracja oczyszczająca organizm to świetny sposób nie tylko na poprawę ogólnego stanu zdrowia, ale również samopoczucia i wyglądu zewnętrznego. Promienna cera, płaski brzuch oraz mocne włosy i paznokcie to w dużej mierze zasługa odpowiedniej diety, dlatego też warto zdrowo odżywiać się nie tylko wiosną, ale najlepiej przez cały rok.Zobacz podobne:
Odporne blaty kuchenne - rodzaje

Blat kuchennyWybór blatu kuchennego nie jest prosty. Na rynku mamy szeroką ofertę. Warto zwrócić uwagę, że różnią się one pomiędzy sobą nie tylko wygl

Koncentracja - klucz do wszystkiego?

KoncentracjaBrian Tracy, jeden z najsłynniejszych mówców motywacyjnych, twierdzi, że gdyby miał wymienić jedną tylko umiejętność, potrzebną do osiągnię

Magia i astrologia

Magia i astrologiaNasza przyszłość zapisana jest w gwiazdach: tak twierdzi wiele osób, przypisujących nasze losy temu, na co nie mamy wpływu. S