Rodzaje grafiki

Rodzaje grafikiGrafika to dział sztuki, obok malarstwa czy plastyki. Pozwala na wytworzenie nowych, ciekawych form i obrazów za pomocą różnorodnych narzędzi, głównie komputerów.

Grafikę z reguły dzieli się na artystyczną i użytkową

Ten pierwszy dział to grafika wytworzona przez artystów, na potrzeby sztuki. Dział drugi tworzą wszystkie te elementy, które tworzone są z myślą o powielaniu jakiś elementów na papierze czy tkaninie.

Obecnie coraz bardziej popularna jest grafika komputerowa. Główny cel grafiki to generowanie obrazu. Grafikę komputerową możemy według tego kryterium podzielić na dwa podstawowe działy.

Pierwszy z nich to grafika rastrowa. W tym wypadku do zapamiętania obrazu rastrowego potrzebna jest bitmapa, czyli dwuwymiarowa tablica pikseli. Niestety, po powiększeniu obrazu, zwykle traci on na jakości. Nie dzieje się tak w przypadku grafiki wektorowej i jest to jedna z jej największych zalet.

Grafika wektorowa dzieli się na dwuwymiarową czyli płaską i trójwymiarową, dobrze znaną jako grafikę 3D.Zobacz podobne:
Zastosowanie systemów przywoławczych, przyzywowych

Systemy przywoławcze, przyzywoweNowoczesne systemy przywoławcze, przyzywowe - jakich głównym zadaniem jest usprawnianie komunikacji, znajdują szerokie z

Zastosowania grafiki komputerowej

Zastosowania grafiki komputerowejFunkcjonalna i użytkowa grafika komputerowa ma wiele zastosowań. Jest cz