Praca zdalna - 5 głównych korzyści dla firmy

Praca zdalnaPraca zdalna -  5 głównych korzyści dla firmy

Kiedyś praca z domu kojarzyła się nam wyłącznie z chałupnictwem. Jednak XXI wiek, czas Internetu i związanych z nim możliwości pokazuje, że wcale tak być nie musi. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na umożliwienie swoim pracownikom pracy w ich własnych czterech ścianach.

Brzmi bardzo pozytywnie? Prawda, taki właśnie wydźwięk ma ten przywilej przynoszący pracownikom wygodę i oszczędność czasu. Niemniej praca zdalna to nie bezinteresowny ukłon pracodawcy w stronę pracownika, lecz skrupulatnie obmyślony system przynoszący firmom nie bagatelne korzyści, wśród których dominują:

1. Przeniesienie kosztów wynikających z wypełniania obowiązków służbowych z firmy na pracownika

Praca z domu, choć bardzo wygodna dla pracownika, oznacza dla niego zgodę na ponoszenie kosztów, których nie musiałby ponieść w przypadku pracy z firmowego biura. Dodatkowe wydatki konieczne do uwzględnienia w domowym budżecie wynikają głównie ze zwiększonego zużyciem prądu i Internetu.

2. Zmniejszenie ilości zwolnień chorobowych wpływających do kadr

Pracownik mając świadomość, że może pracować wyłącznie z domu lub czynić to z określoną regularnością, która może ulec zwiększeniu w przypadku choroby, często decyduje się na przeczekania przeziębienia w domowych pieleszach, przy jednoczesnym wywiązywaniu się z obowiązków służbowych. W przypadku funkcjonowania tak sformułowanego systemu, 80% płatne chorobowe jest po prostu nie opłacalne przy lekkich stanach chorobowych, a tzw. L4 pojawia się jedynie wówczas, gdy pracownik boryka się z naprawdę poważną chorobą.

3. Wzrost atrakcyjności firmy

Nie ma o ukrywać, możliwość pracy z domu jest czynnikiem znacznie podnoszącym atrakcyjność pracy w danej firmie, co więcej jest to niekiedy również czynniki, który zapobiega migracji pracowników do innych firm, nieposiadających tego przywileju w swojej kulturze organizacyjnej.

4. Brak barier terytorialnych

Praca zdalna daje firmom możliwość pozyskania specjalistów w danej dziedzinie, niezależnie od odległości dzielącej ich miejsce zamieszkania od siedziby firmy. Dla pracownika oznacza to brak konieczności przeprowadzki do nowego miasta, a dla pracodawcy zwolnienie z konieczności oferowania służbowego mieszkania oraz eliminację ewentualnych dodatków relokacyjnych.

5. Zadowolenie pracownika

Zwolnienie z konieczności dojazdów do pracy, oznacza dla pracownika oszczędność czasu oraz eliminację czynnika stresogennego, jakim byłoby potencjalne spóźnienie czy stanie w korkach. Co więcej, ten podwyższony poziom zadowolenia pracownika z pracy może zaowocować jego większą efektywnością oraz chęcią polecania znajomym pracy w danej firmie.

Praca zdalna staje się coraz popularniejszą formą pracy, właśnie ze względu na te i dodatkowe czynniki i jest to całkowicie logiczne posunięcie przedsiębiorstw. Pomyślmy, kto nie chciałby mieć zadowolonych z pracy specjalistów w danej dziedzinie, nieprzynoszących zwolnień lekarskich, skłonnych polecać firmę, w której pracują swoim znajomym, jako świetne miejsce pracy, przy jednoczesnych oszczędnościach w zużyciu prądu czy Internetu w siedzibie firmy.Zobacz podobne:
Infokioski - informacyjne komputery dotykowe

Infokioski - informacyjne komputeryInfokioski są urządzeniami, które znacząco ułatwiają otrzymanie niezbędnej informacji, zakup biletu oraz wiele inn

Internet w życiu codziennym

Internet w życiu codziennymInternet spełnia w naszym życiu coraz większą rolę. Używamy go w wielu sytuacjach i spełnia w nich sporo funkcji. Internet j