Czym są pożyczki społecznościowe - social lending?

Czym są pożyczki społecznościowe?Czym są pożyczki społecznościowe?

Kilka lat temu w Polsce pojawiły się pierwsze portale i witryny pożyczek społecznościowych. Często nazywane były one z języka angielskiego portalami social lending czy p2p lending. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. W pożyczkach społecznościowych występują trzy strony.

Operator serwisu pożyczkowego

Najważniejszym elementem całej układanki jest operator serwisu pożyczkowego. Jego zadaniem jest "organizowanie rynku" - zachęcanie pożyczkobiorców i pożyczkodawców do składania swoich ofert. Zadaniem właściciela portalu jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej i prawnej, dzięki którym użytkownicy mogą rejestrować się w serwisie i dokonywać transakcji. Oczywiście operator nie robi tego bezpłatnie - w zamian za pośrednictwo w udzieleniu pożyczki pobiera niewielką prowizję, a dodatkowe wynagrodzenie może być czerpane przez operatora na przykład dzięki przeprowadzanym weryfikacjom. Zadaniem operatora jest rozliczanie wpłat pożyczkodawców i pożyczkobiorców. W naszym kraju istnieje obecnie kilka sporych serwisów, jednak sam rynek nie jest duży - obecnie jest to około pięćdziesięciu milionów złotych w skali roku.

Pożyczkobiorcy

Osoby potrzebujące gotówki często trafiają do serwisów pożyczek społecznościowych. W prosty sposób w kilku krokach mogą zarejestrować się w serwisie i założyć tak zwaną aukcję pożyczkową - działającą podobnie, jak w przypadku aukcji na popularnym serwisie internetowym. Wystawiona aukcja pożyczkowa zawiera informacje o pożyczkobiorcy oraz o oferowanych przez niego warunkach. Możemy się na przykład dowiedzieć, że pożyczkobiorca oczekuje pożyczki na poziomie 5000 złotych na okres 12 miesięcy i chce w zamian zaoferować 8% odsetek w skali roku. Do weryfikacji pożyczkobiorców przez pożyczkodawców niezbędne są odpowiednie informacje - część z nich pożyczkobiorca udostępnia samodzielnie, część udostępnia operator po weryfikacji danych klienta. Pożyczkobiorca otrzymuje pożyczkę wtedy, gdy pożyczkodawcy zgromadzą odpowiednią kwotę. Najczęściej mogą oni udzielać częściowych pożyczek, nawet po 50 złotych. Pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze wtedy, gdy łącznia potrzebna mu kwota zostanie zgromadzona.

Pożyczkodawcy

Pożyczkodawcami są najczęściej osoby posiadające jakieś oszczędności. Gdy nie satysfakcjonują ich odsetki oferowane na lokatach bankowych, to skłonni są do nieco większego ryzyka - wtedy często trafiają do serwisów pożyczek społecznościowych, gdzie mogą wybierać spośród ofert pożyczkowych wystawionych przez pożyczkobiorców. Pożyczkodawca, jeśli się na to zdecyduje, może zainwestować w wybraną aukcję pożyczkową 50 złotych lub wielokrotność tej kwoty. Oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu, czy pożyczkobiorca ma szansę wywiązać się z deklaracji składanych w aukcji pożyczkowej. Pożyczkodawcy otrzymują swoje pieniądze z powrotem po każdej wpłacie pożyczkodawcy - są one dzielone dla poszczególnych pożyczkodawców zgodnie z ich udziałem w pożyczce.

Jaka jest przyszłość pożyczek społecznościowych?

Pracownicy firm z branży od lat twierdzili, że polski rynek pożyczek społecznościowych rozwijać się będzie niesamowicie dynamicznie. Czas jednak nieco zweryfikował te plany - rynek social lending w Polsce wynosi obecnie około 50 000 000 złotych w skali roku, co nie jest kwotą dużą w porównaniu chociażby do rynku pożyczek pozabankowych. Okazało się, że ułatwienia jakie pozwalają na rozwój pożyczek społecznościowych za granicą, nie koniecznie dają tak dobre efekty w naszym kraju. W wielu przypadkach okazało się, że pożyczkobiorcy nie są tak rzetelni jeśli chodzi o spłaty, jak w innych krajach na świecie. Z tego też powodu pożyczkodawcy nie zawsze są w stanie zainteresować się aukcją pożyczkową, a operatorzy nie zawsze mogą pozyskać wartościowych pożyczkobiorców. To zaś sprawia, że cały rynek pożyczek społecznościowych choć mógłby być wielokrotnie większy, to jednak w ostatnich latach nie może się rozwijać tak szybko, jakbyśmy tego wszyscy chcieli.Zobacz podobne:
Inwestycyjne kupowanie mieszkań

Inwestycyjne kupno mieszkaniaMyśląc o zabezpieczeniu swojej przyszłości warto rozważyć inwestycyjne kupowanie mieszkań. Mieszkania dew

5 nawyków ludzi sukcesu

Człowiek sukcesuKażdy z nas marzy o życiowym sukcesie. Nie dla wszystkich jednak oznacza on to samo. Niezależnie od pola, na jakim chcemy go osiągn

Po co nam ekonomia? Rola pieniądza

EkonomiaPo co nam ekonomia? Ekonomia towarzyszy każdemu z nas w życiu codziennym. To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zapoznać się z jej podstawowymi zasadami