Pełna i uproszczona księgowość

KsięgowośćNa etapie zakładanie firmy musimy zastanowić się nad tym, jaki wybierzemy sposób rozliczenia i opodatkowania. Do wyboru mamy dwa, są to uproszczona i pełna księgowość.

Ten pierwszy jest sposobem bazowym, podstawowym, opierającym się o proste mechanizmy i sposoby rozliczania się z urzędami. Ten sposób opodatkowania jest przewidziany dla niewielkich firm oraz takich, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku.

Z kolei pełna księgowość to najbardziej skomplikowany i zaawansowany sposób opodatkowania. Wybierają go większe firmy oraz podmioty gospodarcze, które w poprzednim roku przekroczyły pułap ośmiuset euro dochodu, jest to wymóg przewidziany odpowiednią ustawą.

Z czym wiąże się ten wybór?

Najczęściej z koniecznością zatrudnienia dodatkowej osoby do prowadzenia księgowości. Powinien to być specjalista, który zna się na sprawach księgowych, osoba zaufana, której powierzymy te wszystkie ważne dane. Jakie zalety i wady ma prowadzenie takiej właśnie formy księgowości? Dużą zaletą jest fakt, że regularnie prowadzone zapisy księgowe mogą okazać się po pewnym czasie niezwykle cennymi informacjami dla firmy. Można dzięki nim podejmować kluczowe decyzje oraz przygotowywać comiesięczne raporty finansowe na temat faktycznego i prognozowanego stanu finansowego firmy.

Sporą wadą pełnej księgowości jest z kolei to, że, poza zatrudnieniem dodatkowej osoby, ponosimy niestety dość wysokie koszty takiej obsługi. Księgową czy księgowego trzeba nie tylko zatrudnić, ale również przygotować dla niego miejsce pracy, sprzęt i inne, niezbędne akcesoria. Dziś na szczęście można skorzystać z bardzo wygodnych pomocników w postaci programów do księgowości, których użytkowanie niweluje konieczność zatrudniania księgowych czy biura rachunkowego. Czy to oznacza, że nie ma dla nich pracy? Niekoniecznie. Wielu księgowych zatrudnianych jest w biurach rachunkowych, które zajmują się obsługą firm. Aplikacje internetowe dla działów księgowych są bardzo ciekawie zaprojektowane. Można je również połączyć z innymi programami dla firm.Zobacz podobne:
Inwestycyjne kupowanie mieszkań

Inwestycyjne kupno mieszkaniaMyśląc o zabezpieczeniu swojej przyszłości warto rozważyć inwestycyjne kupowanie mieszkań. Mieszkania dew

5 nawyków ludzi sukcesu

Człowiek sukcesuKażdy z nas marzy o życiowym sukcesie. Nie dla wszystkich jednak oznacza on to samo. Niezależnie od pola, na jakim chcemy go osiągn

Po co nam ekonomia? Rola pieniądza

EkonomiaPo co nam ekonomia? Ekonomia towarzyszy każdemu z nas w życiu codziennym. To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zapoznać się z jej podstawowymi zasadami