Infokioski - informacyjne komputery dotykowe

Infokioski - informacyjne komputeryInfokioski są urządzeniami, które znacząco ułatwiają otrzymanie niezbędnej informacji, zakup biletu oraz wiele innych czynności. W przestrzeni publicznej lokalizowane są bardzo gęsto, co sprawia, że codzienne sprawy możemy załatwić praktycznie na każdym kroku. Budowa infokiosku umożliwia ich wykorzystanie do różnych celów, w zależności od akcesoriów, w które zostały wyposażone.

Funkcjonalny ekran dotykowy

Kioski multimedialne są obsługiwane przez dotyk. Wykorzystywane są w nich technologie o najwyższym stopniu czułości, między innymi IR, SAW i resistance. Ekrany przeważnie mają wielkość do kilkunastu cali, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenie wyposażyć w mniejszy ekran do kilku cali. Zazwyczaj mniejsze ekraniki znajduje się po bokach infokiosku, umożliwiając innym osobom szybkie załatwienie najprostszych czynności. Orientacja ekranu może być pozioma lub pionowa, w zależności od tego, do czego urządzenie jest wykorzystywane. Informacje publiczne z pewnością lepiej wyglądają na ekranie pionowym, z kolei wolnostojące kioski drukujące bilety z reguły cechują się orientacją poziomą.

Różne rodzaje obudowy

W zależności od potrzeb zamawiającego infokiosk, mogą być one wykonane na różne sposoby. Najczęściej spotyka się informatory dotykowe wolnostojące, które lokalizowane są w widocznych miejscach. Często spotykane są również kioski naścienne, które z reguły służą do zakupu biletów. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej, gdy automat jest wyposażony w akceptor banknotów lub terminal kart płatniczych. Do wyświetlania komunikatów publicznych najlepiej sprawdzają się urządzenia wiszące. W otwartej przestrzeni najczęściej stawia się infokioski w formie totemów. Tutaj większą rolę odgrywają walory wizualne.

Materiał wykonania

Coraz rzadziej spotyka się informatory multimedialne wykonane z plastiku. Zdecydowanie nie sprawdzają się one w otwartych przestrzeniach, ponieważ materiał ten cechuje się dużą podatnością na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego zewnętrzne informatory dotykowe wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. W dużych centrach handlowych można zauważyć kioski ze szkła - tutaj dużą wagę przykłada się do odpowiedniego wyglądu urządzenia. Całość jest malowana w określone kolory bądź otaczana trwałą taśmą w różnych barwach.

Akcesoria zwiększające funkcjonalność

Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich urządzeń, które decydują o walorach użytkowych infokiosku. Często wyposażone są one w skanery, które umożliwiają szybkie wczytanie karty identyfikacyjnej bądź legitymacji studenckiej (na przykład w bibliotekach). Jeżeli urządzenie ma za zadanie drukowanie biletów do instytucji kultury bądź na przejazd komunikacją miejską, wyposażone jest w drukarkę oraz moduł umożliwiający zapłatę. Niektóre kioski multimedialne dysponują jedynie terminalem kart płatniczych, inne umożliwiają również płatność gotówką. W skład wyposażenia urządzenia dotykowego może wchodzić również kamera, która umożliwia szybkie wykonanie zdjęcia i jego wydruk. Może mieć to duże znaczenie w przypadku, gdy automat drukuje karty usług publicznych, w których widnieje zdjęcie posiadacza - rodzaje infokiosków.

Wielofunkcyjny system operacyjny

Porządny infokiosk ma zainstalowany odpowiedni system operacyjny, który zwiększa jego funkcjonalność. Przede wszystkim informator dotykowy powinien posiadać wyszukiwarkę, która umożliwia sprawne odnalezienie potrzebnych danych. Dużą rolę odgrywa również dostępność katalogu, w którym usystematyzowane są najważniejsze informacje. System powinien również wyświetlać komunikaty o aktualnym stanie dróg, lokalnej prognozie pogody oraz zdarzeniach, które mają duże znaczenie dla przyjezdnych oraz mieszkańców miasta. Wiele systemów operacyjnych, szczególnie w infokioskach znajdujących się w urzędach, umożliwia dokonanie takich czynności jak wniesienie opłaty na rzecz organu administracji publicznej czy uzyskanie prostego zaświadczenia. Łatwe w obsłudze monitory dotykowe sprawiają, że z takich rozwiązań korzystają nawet osoby w podeszłym wieku, które unikają stania w kolejkach.

Źródła:Zobacz podobne:
Praca zdalna - 5 głównych korzyści dla firmy

Praca zdalnaPraca zdalna -  5 głównych korzyści dla firmy Kiedyś praca z domu kojarzyła się

Internet w życiu codziennym

Internet w życiu codziennymInternet spełnia w naszym życiu coraz większą rolę. Używamy go w wielu sytuacjach i spełnia w nich sporo funkcji. Internet j