5 nawyków ludzi sukcesu

Człowiek sukcesuKażdy z nas marzy o życiowym sukcesie. Nie dla wszystkich jednak oznacza on to samo. Niezależnie od pola, na jakim chcemy go osiągnąć (życie zawodowe, prywatne, finanse itd.), są pewne sprawdzone nawyki, których codzienne powtarzanie, jest cechą wspólną dla wielu znanych osób, które osiągnęły w swoim życiu ponadprzeciętne wyniki. Naukowcy wyodrębnili 5 kluczowych nawyków ludzi sukcesu. Warto je poznać.

1. Aktywność fizyczna

Ludzie sukcesu uprawiają sport. Robią to, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie. Traktują aktywność fizyczną również jako element wspomagający zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Zaniedbanie swojego ciała, prędzej czy później będzie skutkowało porażką na polu intelektualnym - te dwie sfery naszego życia są ze sobą bardziej połączone, niż nam się wydaje. Dlatego pomimo niekiedy bardzo napiętego grafika, ludzie sukcesu każdego dnia znajdują czas na aktywność fizyczną, a nawet stawiają ją na pierwszym miejscu i rozpoczynają od niej swój dzień.

2. Poranne wstawanie

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zauważyli, że ludzie sukcesu (niezależnie od tego, na jakim polu go osiągnęli) zawsze wstają wcześnie - pomiędzy 4:30 a 6 rano. Nie oznacza to wcale, że chodzą wiecznie niewyspani - jest wręcz przeciwnie, są optymalnie wypoczęci i pełni energii. Kładą się spać z reguły około godziny 22 i śpią od 6, 5 do 8 godzin. Wszyscy zgodnie twierdzą, że nawyk wczesnego wstawania odmienił ich życie - zyskali o wiele więcej czasu na rzeczy ważne. Wykorzystują go na sport, medytację i poszerzanie swojej wiedzy. Może warto więc coś zmienić i lepiej rozplanować swój czas, zamiast znowu oglądać telewizję do północy i wstawać koło południa.

3. Lektura

Ludzie sukcesu czytają co najmniej 15 minut dziennie. Oczywiście nie chodzi tu o czytanie newsów w prasie czy portali plotkarskich w Internecie, tylko o czytanie lektur poszerzających wiedzę i otwierających umysł. Mogą to być książki z zakresu samoświadomości i rozwoju osobistego, ale również specjalistyczne publikacje z dziedziny, w jakiej się specjalizujemy (przykładowo ekonomii, finansów, chemii, medycyny), a także różnego rodzaju lektury stricte edukacyjne, jak kursy językowe. Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma czasu na czytanie, powinien szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu w ciągu dnia spędza całkowicie bezproduktywnie przed telewizorem czy komputerem. Dla wszystkich dobra ma 24 godziny, warto nauczyć się dobrze i produktywnie wykorzystywać dany nam czas.

4. Hobby

Ludzie sukcesu, to ludzie z pasją. Od niej wszystko się zaczyna. To ona jest motorem napędowym wszystkich działań i dostarcza niekończącą się motywację. Pamiętaj, że jeśli robisz coś wyłącznie dla pieniędzy, nigdy nie osiągniesz pełni sukcesu, bo prędzej czy później dopadnie Cię wypalenie zawodowe. Prawdziwe szczęście i sukces osiągniesz tylko, podążając drogą swojej pasji. Zacznij więc robić to, co kochasz z pełnym zaangażowaniem, rozwijając się i poszerzając swoją wiedzę w tym zakresie, a sukces z pewnością Cię nie ominie.

5. Pomaganie

Cechą wspólną ludzie sukcesu jest także to, że pomagają innym. I wcale nie chodzi tu o pomaganie w sensie finansowym, tylko o poświęcanie komuś swojego czasu i zaangażowania. Brak środków finansowych nie jest więc żadnym usprawiedliwieniem. Z kolei, jeśli twierdzisz, że brak Ci czasu na pomaganie, to znaczy, że nie potrafisz odpowiednio planować i organizować swojego harmonogramu obowiązków. Stwierdzenie, że im więcej masz obowiązków, tym lepiej organizujesz sobie czas, jest prawdziwe. Pora więc poszerzyć swoją wiedzę z zakresu efektywnego zarządzania czasem, a następnie wdrożyć zdobyte informacje w życie.

Mądre nawyki sprzyjają budowanie harmonijnego i szczęśliwego życia. Bez wątpienia warto wziąć przykład z ludzi sukcesu i dokonać w swoim życiu pozytywnych zmian. Rozwijaj się, bądź aktywny, empatyczny i pomocny, a z pewnością Twoje życie zmieni się na lepsze. Zacznij od małych kroków. Trwałe zbudowanie nawyku trwa średnio 6 tygodni. Bądź systematyczny i wprowadzaj dobre zmiany konsekwentnie, ale spokojnie jedna po drugiej, a osiągniesz wyznaczony cel.Zobacz podobne:
Inwestycyjne kupowanie mieszkań

Inwestycyjne kupno mieszkaniaMyśląc o zabezpieczeniu swojej przyszłości warto rozważyć inwestycyjne kupowanie mieszkań. Mieszkania dew

Po co nam ekonomia? Rola pieniądza

EkonomiaPo co nam ekonomia? Ekonomia towarzyszy każdemu z nas w życiu codziennym. To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zapoznać się z jej podstawowymi zasadami

Coaching jako forma motywowania pracowników

Coaching - forma motywowania pracownikówCoaching jako forma motywowania pracowników Dzisiejsze warunki, w jakich funkcjonują